Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağız sağlığına önem verilmediğinde, dişler çürümeye başlar. Dişin çürümeye başlamasıyla birlikte diş eti zarar görür. Müdahale edilmediğinde sorun ilerleyecek ve diş iltihabı gibi ağrılı rahatsızlıklar yaşamanıza neden olacaktır. Dişin çürümesiyle birlikte ağızdaki bakteriler sinirlere ve dişin köküne ulaşarak enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon nedeniyle diş şişer ve iltihaplanır. İltihaplanan dişe müdahale gecikirse bakteriler sağlam dişlere de yayılır. Kişi ağrı ve ateş şikayetleriyle karşılaşır. Enfeksiyon önlenmezse kemiğe yayılmaya başlar ve diş kaybedilebilir.

 

Diş İltihabının Belirtileri Nelerdir?

 

-Diş etinde şiddetli ağrı olur ve bu ağrı boyun, kulak ve çene kemiğinde hissedilir.

 

-Ateş ve halsizlik önemli belirtilerdir.

 

-Sıcak ve soğuk besin tüketiminde dişte hassasiyet görülür.

 

-İltihap nedeniyle yanaklar ve yüz şişebilir.

 

-Kötü tat ve koku şikayetleri yaşanır.

 

-Ağızda tuzlu su tadı, dişteki iltihabın patladığı anlamına gelir.

 

 

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

 

Ağız sağlığı bakımından diş iltihabı belirtileriyle karşılaştığınızda zaman kaybetmeden diş doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Ertelediğinizde dişinizi kaybetme riski vardır. Doktor kontrolünü ertelemeniz gereken bir durumdaysanız, dişinizdeki ağrıyı azaltacak diş ağrısı için bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler rahatsızlığı gidermeyecek yalnızca kısa süreliğine ağrı hissetmenizi önleyecektir.

 

Sarımsak

 

Sarımsak doğal antibiyotik olarak değerlendirilir. Bu sayede enfeksiyonun yayılmasının önüne geçer ve hissedilen diş ağrısına çabuk çözüm olacaktır. Ağrı hissettiğiniz iltihaplı dişinizle taze sarımsağı çiğnemelisiniz. Ağız kokusuna neden olacak olsa da bu yöntem ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Kokunun giderilmesi için ılık suya karanfil suyu eklemeli ve gargara yapmalısınız.

 

Karanfil

 

Ağrıyı azaltarak, iltihabın ilerlemesini engeller. İltihaptan kaynaklanan diş eti ağrılarını hafifletecek olan karanfil, antiseptik ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir.

 

Küçük bir parça pamuğa karanfil yağı damlatılır ve pamuk ağrılı dişin üzerine koyulur. Ayrıca kuru karanfil tanesini de iltihaplı dişinizle ısırmalı ve ezmelisiniz. Ezilen karanfil ağrı geçene kadar dişte bekletilir ve ılık su ile çalkalanarak ağız temizlenir.

 

Siyah Çay

 

Antioksidan özelliği sayesinde siyah çay diş ağrılarını azaltır ve iltihabın önüne geçer. Poşet siyah çay ılık bir suyun içerisine atılır ve bir süre bekletilir. Süzülen poşet çay iltihaplı ve ağrılı dişin üzerine koyulur. Birkaç saat dişin üzerinde bekletilir.

 

Elma Sirkesi

 

Elma sirkesiyle diş ağrısını azaltmak için yapmanız gereken yaklaşık bir çorba kaşığı kadar elma sirkesiyle ağzınızı çalkalamaktır. Elma sirkesi hem ağrıyı dindirir hem de ağızdaki artıkların temizlenmesini sağlar. Ayrıca bu yöntemi ağız sağlığını korumak için de uygulayabilirsiniz.

 

Tuzlu Su

 

Dişe cerrahi müdahaleler uygulandıktan sonra diş doktorunuz tarafından önerilen bir yöntemdir. Ağrıyı giderir ve bölgede oluşabilecek iltihapları önler. Ilık bir bardağın içerisine ılık su ve 2 çay kaşığı kadar tuz ekleyin. Ağrı hissettikçe karışımı gargara yaparak kullanın. Böylece hem dişinizin ağrısı hafifleyecek hem de iltihaplanma azalacaktır.

 

Zerdeçal

 

Diş eti sağlığını destekleyen zerdeçal, diş ağrısı bitkisel çözüm yöntemlerinden bir diğeridir. Dişinizi fırçaladıktan sonra ılık bir suya bir çay kaşığı zerdeçal atılır ve karıştırılır. Yaklaşık 15 dakika kadar uygulayabilirsiniz.

 

Tüm bu yöntemler iltihaptan kaynaklanan diş ağrılarının giderilmesinde kullanılabilir. Alkol ve aspirin gibi yöntemler diş etine zarar verecek ve kısa süre içerisinde ağrının şiddetini arttıracaktır. Diş iltihabı tedavisi için diş hekimine gitmelisiniz. Bitkisel yöntemler yalnızca ağrının bir süre rahatlamasını sağlar. Hamile ve emziren bayanlar bitkisel çözümler uygulamaktan kaçınmalıdır. Diş ağrısını anında ne geçirir bilgi almak istiyorsanız, konuyla ilgili diğer makalelerimizi de inceleyebilirsiniz.

 

Paylaş

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ