Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş sızlaması dişlerde oluşan zararların sinirlere zarar vermesi nedeniyle görülen bir durumdur. Diş sızlaması soğuk, sıcak, tatlı ya da ekşi besin tüketimi yapılması ve diş fırçalama sırasında daha çok hissedilir.

 

Diş Sızlaması Nedenleri Nelerdir?

 

Diş sızlaması çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilir. Bunlar arasında diş çürüğü, diş iltihabı, diş plakları, diş eti çekilmeleri, dişin yanlış fırçalanması, stres ve ağız hijyenine gereken önemi göstermemek sayılabilir. Gastrid, reflü ve kalsiyum eksikliğinden dolayı da diş sızlaması yaşanabiliyor.

 

Diş ağrısından kaynaklanan diş sızlamasıyla da sıklıkla karşılaşır. Dişte oluşan çürükler ve plakalar dişte ağrıya neden olur. Çürük diş nedeniyle diş minesi ve diş etinde hassasiyet oluşur. Diş ağrısı nedeniyle diş sızlaması yaşayan kişilerin hekim kontrolünde çözüm araması gerekmektedir.

 

Kırık ve çatlak diş, dolgulu diş, diş sıkma gibi diş problemleri olanlar diş sızlaması sorunuyla da karşılaşırlar. Bu sızlamanın diş ağrısına dönüşmemesi için önlemler alınması gerekecektir. Diş sızlamasının bir başka nedenleri ise dolgu sonrası hassasiyet, beyazlatmadan sonra hassasiyet, ilaç kullanımı, diş gıcırdatmadır.

 

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

 

Diş hassasiyetinden kaynaklanan diş sızlaması problemi için dişteki hassasiyeti azaltıcı diş macunları tercih edilmesi önerilebilir. Bu tür diş macunları dişte koruma sağlayarak sıcak ve soğuk içecek tüketimi yapıldığında diş sinirlerinin olumsuz etkilenmesini önleyecektir.

 

Diş sızlamasına neden olan bir başka sorun ise yanlış diş fırçası seçimidir. Diş sızlamasını engellemek için tercih edilmesi gereken yumuşak diş fırçasıdır. Uygun diş fırçası kullanımı sayesinde diş etleri tahriş olmayacak ve diş minesiyle diş tabakası zarar görmeyecektir.

 

Diş sızlamasıyla karşılaşıldığında hekime başvurduğunuzda diş muayenesi yapıldıktan sonra bilgi paylaşımında bulunacaktır. Diş hekimi dişte çürük kontrolü, diş etleri taraması yapar. Diş ağrısı şikayeti gibi diş hassasiyetiyle ilgili sorular yöneltir. Çünkü diş sızlamasının altında yatan problem diş çürükleri olabilir.

 

Diş ağrısına da iyi gelmesiyle bilinen gargaralar diş sızlamasını kısa süreli geçirecek tedavi yöntemlerinden biridir. Florür içeren gargaralar tercih edilerek diş temizliği yapılması diş sağlığı bakımından önemlidir. Diş ağrısı ve sızlamasıyla karşılaşmamak içinse dişleri düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanımı önemli etkenlerdir.

 

Diş Sızlaması İçin Bitkisel Yöntemler

 

Karanfil:  Sızlayan dişinize karanfil yağından damlatılmış  küçük bir parça pamuk sıkıştırılır. Yarım saat gibi bir süre dişte bekletilen pamuk alınır. Böylece dişinizde rahatlama hissedebileceksiniz. Ayrıca kuru karanfil çiğneyerek de sızlamanın etkisi azaltılabilir.

 

Tuzlu Gargara: Diş ve ağız temizliği yapmanızı sağlayacak olan tuzlu gargara sayesinde diş sızlaması ve diş ağrısına çözüm olacaktır. Bir bardak suya 4-5 tatlı kaşığı tuz atarak karıştırdığınızda gargaranız hazır olacaktır.

 

Sarımsak: Ağızda koku bırakması nedeniyle tercih edilmeyen bir yöntem olsa sarımsak diş iltihabı ve diş ağrısı için ilaç niteliğinde doğal bir antibiyotiktir. Dişinizde oluşan iltihaptan dolayı meydana gelen diş sızlamasının giderilmesinde yardımcı olacaktır.

 

Sirkeli Su: Sirke ile su karışımıyla hazırlayacağınız sirkeli su gargarası çürükten kaynaklanan diş ağrısı ve sızlamasını giderecektir. Diş sızlaması dolgulu dişten kaynaklanıyorsa sirkeli su yöntemi etkili olmayacaktır.

Diş ağrısı ve ağız sağlığı konusunda tüm merak ettiklerinize diğer yazılarımızdan yanıt bulabilirsiniz.

 

Paylaş

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ