Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Diş Kisti Nedir, Operasyonları Nasıl Yapılır?

Diş kisti, diş rahatsızlığı ve ağrıları çeken, yaygın olarak görülen doğuştan ya da sonradan oluşabilen ancak olmaması gereken oluşumlardır. Hangi bölgede oluştuysa o bölgenin kisti olarak nitelendirilir. Örneğin çene bölgesinde oluştuysa çene kisti, diş kısmında oluşursa diş kisti olarak adlandırılarak tespit edildikten sonra kist operasyonlarına başlanır. Kistler oldukça sinsi ve tehlikeli yapıda rahatsızlıklardır. Çünkü oluşumu esnasında kişide herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık meydana gelmez. Peki, ağız bölgesinde meydana gelen kistler nasıl anlaşılır? Öncelikle kist olan bölgede şişlik meydana ve gelir hemen akabinde ağrılar kendini gösterir. Kistler kendine özgü zar ya da kapsülün içinde yer almaktadır.

Ağız ya da çene kısmında fark edilen kistler en kısa zamanda alınmalıdır. Tedavi edilmediği sürece fonksiyonel bozukluklara yol açan bu kistler zamanla büyümek isteyecek ve çene kemiklerine kadar zarar verecek boyuta ulaşacaktır. Kist operasyonları, lokal anestezi ya da genel anestezi ile yapılmaktadır. Genellikle ağız içinden yapılır. Ancak bazı durumlarda ağzın dış kısmından da yapılabilmektedir. Kist operasyonu esnasında diğer dişlerin zarar görmemesine dikkat edilir. İşlem sonrası ağrı kesici ya da ağız gargarası hastaya önerilir. Kimi durumlarda antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Sinsi sinsi büyüyen ve bulunduğu yerde daha fazla ilerlemek isteyen kistler fark edildiğinde tedavisi geciktirilmemeli. Aksi takdirde tedavisi daha zor hastalıklara ve problemlere yol açabilir.

Paylaş

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ