Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Diş Eti Morarması

Diş etlerinde görülen rahatsızlıklardan bir tanesi de diş etlerinin mor renge yakın bir renge bürünerek, renk değiştirmesidir. Kimi zaman diş etleri genetik bir miras olarak çocuklarına da geçer. Bu doğuştan geldiği için bir problem arz etmez. Çünkü herkesin diş eti rengi aynı tonda olmayabilir. Bazı kişilerin çok sağlıklı dişlerinin yanında mor renge yakın bir renkte diş etlerinin olması oldukça normaldir. Ancak bazı tedaviler sonrası özellikle dolgu ya da köprü protez uygulamalarından sonra diş etlerinin renginin koyulaştığı görülebiliyor. Eğer renk değiştirmenin yanında diş ağrısı ya da sızılar varsa vakit kaybetmeden mutlaka bir diş hekimine giderek muayene olunması gerekmektedir. Diş hekimlerinin önereceği ilaçlar ya da tedavi şekline göre diş eti morarması iyileştirilebilir ve zamanla düzeltilebilir.

Dişeti Morarması Belirtileri Nelerdir?

Diş etlerinde herhangi bir sağlık probleminin varlığını gösteren diş eti morarması estetik anlamda da oldukça rahatsız edici bir durumdur. Genetik yatkınlık, aşırı sigara kullanımı, dengesiz beslenme, hatalı diş tedavileri, alkol tüketimi de diş eti morarmasına yol açan durumların başında sıralanmaktadır. Bunların yanında bir de hamilelik döneminde üst düzeyde salgılanan östrojen hormonu dolayısıyla diş eti morarması görülebilir. Bu ciddi olmamakla birlikle diş bakımının daha önem verilmesi gerektiği durumlar arasındadır. Dişlerimizde ya da diş etlerimizde herhangi bir problem meydana gelmesi durumunda mutlaka diş hekimine giderek muayene olmalı ve ağız ve diş temizliğimizi kesinlikle ihmal etmemeliyiz.

Paylaş

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ