Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Diş Ağrısını Kesen İlaçlar Nelerdir?

Diş ağrısı çekenler bu ağrının diğer tüm ağrılardan daha fazla acı verdiğini anlatırlar. Diş çürüğü, diş etleri iltihabı diş ağrısını nedenlerinden bazılarıdır. Hem diş sağlığı hem de sosyal yaşamı olumsuz etkiler. Diş hekimine gitmek bazıları için korkulu olduğundan, hasta ağrıyı çekmeyi tercih eder. Diş hekimine gittiklerinde daha fazla acı hissedeceklerini düşünürler ve diş hekimine gitmeyi ertelerler. Diş ağrısı özellikle geceleri varlığını hissettirir. Bu ağrılar kısa süreli olabilir. Kendi kendine geçebilir ya da tüm gece boyunca ağrı kendini hissettirebilir. Sabah uyandığınızda diş ağrısı kesilebilir, bu yüzden tüm gece ağrıyı çeken kişi sabah uyandığında doktor kontrolüne gitmekten vazgeçer. Diş ağrısı dayanılmaz olduğunda diş ağrısını kesen ilaçlar nelerdir öğrenmek istiyorsanız yazımızdan yardım alabilirsiniz. Ayrıca diş ağrısı iltihaplanmış ise bu tür dişlerde ağrı kendini daha fazla hissettirir. Ağrının giderilebilmesi için iltihabın kuruması gerekir. İltihaplı diş için diş hekiminize gittiğinizde antibiyotik tedavisine yönlendirilebilir, ilaç tedavisi bittikten sonra gerekli cerrahi müdahale yapılabilir.

Diş Ağrısı için Ağrı Kesiciler

 

Diş ağrısı şikayetleri yaşayanlar için diş hekimlerinin tavsiye ettiği bazı ağrı kesicileri sizler için hazırladık. Şiddetli ağrı hissettiğinizde dayanamayacak durumda olduğunuz zaman kullanabilirsiniz. Ancak ağrı kesicinin etkisi geçtiğinde diş ağrısı devam ederse diş hekiminize başvurmalısınız. Her diş ağrısında ağrı kesici tüketmemelisiniz. Diş ağrısı için ağrı kesicilerden bazıları şunlardır:

 

Minoset Plus

 

Baş ağrısı için de tercih edilen Minoset Plus, diş ağrısında da kullanılabilir. Ateş düşürücü özelliği de bulunan ağrı kesicidir.

 

Minoset Plus Bayer firması tarafından üretilmektedir. Eczanelerdeki satış fiyatı 5.60 TL’dir.

 

Majezik

 

Majezik, diş hastanesine gittiğinizde hekiminizin antibiyotik tedavisiyle birlikte yazdığı etkili bir ağrı kesici ilaçtır. Diş ağrısını hızla geçirir. Doktor tavsiyesiyle kullanılması önerilir. Ancak doktor tavsiyesi olmadan diş ağrısını gidermek isteyenler de prosfektüsü dikkate alınarak tüketmelidir.

 

Eczanelerdeki satış fiyatı 7.63 TL’dir.

 

Parol

 

Parol çeşitli ağrıları gidermede tercih edilen bir ağrı kesicidir. Diş ağrısı için ilaç tercihi yaparken Parol ilk tercihlerinizden olmamalıdır. Parol baş ağrısını gidermede yardımcınız olarak kullanılabilir. Ancak diş ağrısını gidermek için başka bir ağrı kesiciniz olmadığında tercih edebilirsiniz.

 

Arveles

 

Ameliyat ağrısı, kas ağrısı gibi çeşitli nedenlerle tercih edilen ağrı kesici, diş ağrısı çekenler tarafından da kullanılabilir. Yerli bir ilaçtır.

 

Arveles 7.94 TL ücretli olup tüm eczanelerden temin edebilirsiniz.

 

Majezik Diş Uyuşturan Sprey

 

Diş ağrısı nedeniyle ağrı kesici kullanmak istemeyenlere önerebileceğimiz bir başka yardımcınız Majezik diş uyuşturucu sprey olacaktır. Diş ağrısını anında ne geçirir sorusuna verilebilecek en doğru yanıt Majezik diş uyuşturan spreydir. Ağrılı diş ve çevresine uyguladığınızda, bölge uyuşacak ve diş ağrısı hissetmeyeceksiniz.

 

Püskürtülerek kullanılan spreyi yutmamaya dikkat etmelisiniz. İlaç karaciğer yetmezliği rahatsızlığı olanlar tarafından tercih edilmemelidir.

 

Reçeteli fiyatı tüm eczanelerde 6.65 TL’dir.

 

Diş Ağrısı İçin Antibiyotikler

 

Apranax Ford

 

Diş iltihabından kaynaklanan diş sorunlarını gidermek için en etkili antibiyotiklerden biridir. Analjezik olan bir ilaç olmasıyla birlikte ağrı kesici özelliği de vardır. Apranax Ford genellikle diş hekimleri tarafından diş çekimi sonrası dişin kısa sürede iyileşmesi amacıyla önerilir.

 

Apranax Ford Abdi İbrahim firması tarafından üretilen bir antibiyotiktir. İlacı eczanelerden 8.43 TL’ye temin edebilirsiniz. Günde 2 kez tok karına tüketilmesi önerilir.

 

Augmentin Bid

 

Diş apsesi, diş eti enfeksiyonu ve diş çürüklerinden kaynaklanan diş problemlerinin giderilmesi için diş hekimleri tarafından reçeteye yazılan bir antibiyotiktir. Tüm eczanelerden temin edebileceğiniz Augmentin Bid satış fiyatı 10.47 TL’dir.

 

Klamoks BID

 

Diş doktorlarının hastaları için verdiği antibiyotiklerden olan Klamoks BID, hafif ve orta şiddetli diş enfeksiyonlarından oluşan rahatsızlıklarda önerilir. Ayrıca diş ağrısına da iyi gelir.

 

Türk bir firma tarafından üretilmektedir. Eczanelerdeki fiyatı 10.77 TL’dir.

 

Amoklavin BID

 

Diş hekimleri tarafından diş apsesi nedeniyle hastalara tavsiye edilmektedir. Reçeteyle fiyatı tüm eczanelerde 13.31 TL’dir.

 

Diş Ağrısı için Neler Yapılabilir?

 

Diş ağrısı ilk olarak kendini sızlamayla gösterir. Dişin sıcak, soğuk yiyecek ve içecekler tüketiminde hassaslaşması ve ardından sızlamaya başlamasıyla, kişi oldukça rahatsız bir döneme girmiş olur. Bu dönemde hasta rahatsızlığın giderilmesi için doktora gitmediğinde diş ve diş eti enfeksiyon kapabilir. Böylece ilerleyen dönemlerde sızlama yerini diş ağrısına bırakır. Çürük dişlerle besin tüketimi yapıldıkça boşluklara yemek artıkları birikir. Bu artıklar dişte asitler üretir ve sinirlere ulaştığında ağrı hissedilir. Diş ağrısına kesin çözüm için hemen diş hekiminden yardım alınmalıdır. Ancak dişe uygulanacak cerrahi işlemlere karşı psikolojik korkuya sahip olanlar diş hekimine gitmeyi erteler. Bu durumda geçici tedavi yöntemlerine başvururlar. Diş ağrısını gidermek için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri vardır. Bunlar ağrıya kesin çözüm değildir. Uzun süre diş ağrısı çeken ve diş hekimine gitmeyi reddedenler çözümü olmayan sorunlarla karşılaşabilir.

 

Çürük Diş Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Diş ağrısına dişinizdeki çürük neden oluyorsa, ağrının devamlı olmasını engellemek için diş temizliğine dikkat etmelisiniz. Her tükettiğiniz besinden sonra dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Ağrı şiddetlendiğinde rahatsızlığı kısa süreliğine de olsa gidermek için karanfilden yardım alabilirsiniz. Karanfil kurusunu ya da karanfil yağını ağrılı dişinizin üzerinde bir süre bekleterek o bölgenin uyuşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece dayanamayacağınız diş ağrısına geçici de olsa bir çözüm üretmiş olursunuz. Diş ağrısını ne keser diye merak edenler için bir başka önerimiz taze nane yaprağı ya da sarımsaktır. Taze nane yaprağı ya da sarımsağı ağrılı dişiniz üzerinde çiğnemeli ve bir süre bekletmelisiniz. Özellikle sarımsak doğal antibiyotik özelliği taşıdığından enfeksiyona neden olan etmenleri temizlemenize yardımcı olur.

 

Dolgu ve Kanal Tedavisi Sonrası Diş Ağrısını Ne Geçirir?

 

Diş tedavisi yapıldıktan sonra dolgulu ve kanal tedavili dişler ağrı yapabilir. Özellikle kanal tedavisiyle diş yapımından sonra diş hekiminiz ağrı olabileceğinden dolayı reçete yazarak ağrı kesici almanız konusunda sizi bilgilendirecektir. Ancak doktorunuz ağrı kesici yazmaya gerek duymadıysa, bu tür tedaviler sonrası ağrılı dişinizin bulunduğu bölgeye dışarıdan yapılacak buz kompleksi yardımcınız olacaktır. Yanağınızın dışından uygulayarak ağrının belirli bir süre dinmesini sağlayabilirsiniz.

 

Diş ağrısı kişinin yaşam kalitesini düşürür. Ağrı genellikle besin tüketimi yaptıktan sonra ya da gece saatlerinde daha fazla hissedilir. Yemeklerden sonra duyulan ağrıda dişlerinizi hemen fırçalayarak, kürdan ya da diş ipiyle dişinize sıkışan artıkları temizlemelisiniz. Gece meydana gelen diş ağrısı için ne yapılır diyorsanız, ağrı kesicilerden ya da doğal tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Diş ağrısını geçirmenin en etkili yolları konulu makalemizden diş ağrısı için doğal çözüm yolları nelerdir öğrenebilirsiniz.

 

Paylaş

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ