Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısına diş sağlığınızı etkileyen bir sorun neden olur. Diş ağrısı neden olur sorusuna, diş eti ya da kökünün tahriş olması, enfeksiyon kapması sebep sayılabilir. Ayrıca dişinizde meydana gelen çürükler de iltihaplı diş ağrısına neden olabilir.

 

Dişin özünde hassas sinirler ve kan damarları vardır. Bunlar oldukça yumuşak ve süngersi özelliğe sahiptir. Diş kökü, sinir ve damarlar sert bir dokuyla kaplıdır. Mine olarak adlandırılan dış katmanın içerisinde iltihaplanma diş ağrısına neden olur. Dişte oyuklar ve çürükler meydana geldiğinde mineyle çevrili diş özü enfeksiyon kapar. Enfeksiyon engellenmezse iltihaplanan dişin çürüme hızı artacaktır. Sinirlerin açıkta kalmasıyla birlikte tüketilen besinler dişteki ağrı hassasiyetini arttırır. Tedavi edilmediğinde ağrı şiddeti artacaktır.

 

Diş Ağrısı Nedenleri

 

-Dişte oluşan çürükler

 

-Dişte kemik kaybı

 

-Diş eti iltihaplanmaları

 

-Dolgunun olması gereken boyutundan yüksek olması

 

-Yanlış protez uygulamaları

 

-Gece uyku esnasında yapılan diş gıcırdatma

 

-Kanal tedavisi sonrası

 

-Azı dişlerinde gribal enfeksiyona bağlı olarak ağrı meydana gelebilir.

 

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

 

Diş ağrısı birden başlar. Nedenine bağlı olarak hafif ya da şiddetli olarak kendini hissettirir. Diş ağrısı başınızda, çenenizde ve kulağınızda ağrı hissetmenize neden olabilir. Bu çoğunlukla zonklama şeklindedir. Sıcak ve soğuk yiyecekler dişinizdeki ağrı şiddetini arttırabilir.

 

Diş ağrısı çiğneme sırasında kendini hissettirebilir. Ayrıca ağrıya diş ve diş eti kanaması, dişin etrafının şişmesi de neden olabilir. Küçük çocuklar ve bebeklerde ağrı diş çıkarma sürecinde görülür. Diş ağrısına neyin sebep olduğunu anlamak için diş doktorunuza gitmelisiniz. Yapılacak tetkikler sayesinde asıl sebep ortaya çıkarılır. Diş ağrısı çözümleri konusunda diş hekimi muayenesi önemlidir. Dişte bulunan sinirler hangi dişinizin ağrıdığı konusunda sizi yanıltabilir. Yapılan ön muayenede dişte şişlik ya da kızarıklık olup olmadığı kontrol edilir. Dişte bulunan yemek artıkları temizlenir. Çene kemiği de diş ağrısına neden olabilmektedir. Kesin olarak diş ağrısına neyin neden olduğu muayene sonrasında anlaşılır.

 

Dış Fırçalarken Oluşan Sızlamanın Nedenleri Nelerdir?

 

Soğuk suyla fırçalanan dişler 5 saniyelik sızlamaya neden olabilir. Bu önemli bir durum değildir. Ancak sızlama yaklaşık 1 dakikayı buluyorsa problem olduğunun göstergesidir.

 

Diş gıcırdatan kişilerin dişlerinde çatlaklar ve aşınmalar meydana gelebilir. Fırçalama esnasında fırçanın kılları bu alanlara geldiğinde diş sızlar. Hemen bir diş doktoruna giderek sorun büyümeden önüne geçilmelidir. Ancak diş fırçalarken diş etlerinizde sızlamayla birlikte yanma ve kanama oluşuyorsa diş ve diş etinizde problem olabilir. Diş eti sağlığı için doktorunuz diş taşı temizliğini önerebilir. Ancak kesin kanı için diş hekiminize görünmelisiniz.

 

Hamilelerde Diş Hassasiyeti Neden  Olur?

 

Hamile bayanlar, bu süreçte bebeğinin ihtiyaçlarını tükettikleriyle karşılar. Bebek anne karnındayken ihtiyacı olan kalsiyum ve diğer mineralleri anne kemiğinden ve dişinden almaktadır. Anne yeterli beslenmezse diş problemleriyle karşılaşabilir.

 

Hamileliğe bağlı görülen diş hassasiyeti, diş etlerinde şişmelere neden olur. Ancak bu durumlar yalnızca fizyolojik problemlerdir ve doktor tarafından vitamin ve mineral desteği sağlanarak sorun giderilebilir.

 

Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

 

Dişte enfeksiyon oluşumunu engellemek için ağrı hissedildiği an vakit kaybetmeden diş doktorunuza başvurmalısınız. Diş ağrısına neler yapılabilir bunu ağrının nedenine bağlı olarak doktorunuz yanıtlayacaktır. Ağrı çürüğe bağlıysa çürük temizlenir ve dolgu ile tedavi yolu tercih edilir. Kırılan bir dolgunuz varsa, dolgu yenilenir. Diş etiniz ve sinirler enfeksiyon kaptığında ise diş hekiminiz kanal tedavisini tercih edecektir. Bu tedavide diş özü alınır ve oluşan boşluk macunla doldurulur. Enfeksiyon kapan dişlerde ise öncelikle antibiyotik kullanmanız önerilebilir. Tedaviye cevap vermeyen dişlerde ise dişiniz çekilmek zorunda kalabilir.

 

Diş Ağrısından Korunma Yolları Nelerdir?

 

Diş ve diş etinizin zarar göreceği tüm olumsuzluklardan kaçınmalısınız. Şekerli yiyecek ve içecekler diş sağlığını olumsuz etkileyeceğinden tüketim miktarını sınırlayabilirsiniz. Günde iki kez içeriğinde florid bulunduran diş macunu ile dişlerinizi fırçalamalısınız. Dişlerinizi nazik hareketlerle fırçalamalısınız. Düzenli olarak diş ipi kullanmanız dişlerinizi arasına kaçan artıkları temizlemenizi sağlar. Sigara kullanıyorsanız düzenli olarak diş doktoruna giderek rutin kontrollerden geçmelisiniz. Bu kontroller sayesinde diş doktorunuz gerekli gördüğünde sorunun büyümemesi için uygun tedavi yöntemlerine başvuracaktır. Çocuklarda ise altı ayda bir diş kontrolünden geçmesinde fayda vardır.

 

Diş sağlığı ve diş ağrısı ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını benzer yazılarımızı takip ederek öğrenebilirsiniz.

 

Paylaş

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ