Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Çürük Dişlerin Tedavisi

Hem beslenme fonksiyonlarını gerçekleştirmek için hem de estetik amaçlı güzel görünmek için dişlerimiz çok önemli bir role sahiptir. Diş bakımının düzgün ve düzenli yapılmamasından, genetik faktörlerden, sağlıklı beslenmemeden ya da birçok dış etkenden dolayı dişler zarar görebilir. Dişlerde meydana gelen en sık deformasyon çeşidi çürümedir. Kar gibi beyaz dişlerin zamanla siyahlaşması ve eski görünümünü ve işlevini kaybetmesi sonucu tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Çürük dişlerin tedavisi, kanal tedavisi, dolgu gibi birçok yöntemle yapılabilmektedir. Çürüklerin tedavisinde amaç kişinin kendi doğal dişini koruyarak geri kazanmak. Çünkü diş kaybedildikten sonra yapılan hiçbir yapay diş orijinal diş kaliteli ve muntazam olmaz.

Çürüklerin boyutuna göre ve diş üzerinde yayıldığı bölgenin büyüklüğüne göre tedavinin şekli ve boyutu belirlenir. Eğer hafif düzeyde bir çürükse temizlenerek dolgu yapılabilir. Tabii bu konuda nihai kararı verecek olan diş hekimidir. Dişinizdeki çürüğün tedavinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için mutlaka bir diş hekiminin muayene etmesi gerekir. Bu bağlamda çürük eğer büyükse kanal tedavisi gerekli olabilir. Eğer çürük dişlerin tedavisi hiçbir uygulama için uygun değilse yani oldukça ilerlemiş ve diş artık fonksiyonunu kaybetmişse yapılacak en doğru işlem, dişin çekimidir. Çünkü hastalıklı dişler hem diş etine, zamanla çene kemiğine zarar verebilecek kadar zararlı hale gelebilir. Tüm bunların yanında dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve ağız içi temizliğine dikkat etmekte oldukça önemlidir.

Paylaş

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ