Çocuklarda Çürük Diş Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

Diş gelişimi anne karnında başlayan ve annenin beslenmesine göre şekillenen bir olaydır. Anne bebeğinin diş gelişiminin sağlıklı olması için kalsiyum içerikli besinler tüketerek bu gelişimi olumlu etkileyebilir. Anne sütü de diş gelişiminde önemli bir durumdur. Çocuklara çürük diş oluşumunu önlemek için küçük yaşlardan itibaren diş temizliği ve bakımı konusunda bilgi verilmelidir. Çocuklara düzenli bir şekilde diş fırçalama alışkanlığını kazandırılmalıdır.

 

Çocuklarda Çürük Diş

 

Çürük diş çocuklarla sıklıkla karşılaşılan bir ağız içi rahatsızlığıdır. Süt dişlerde oluşan çürük dişler önlenebilir. Süt dişlerindeki çürüklerin ana dişi etkilemesinin önüne geçmek tedavide önemli bir husustur. Diş çürüğü oluşmasında en etken nedenler arasında basit şekerli besinler, karbonhidratlar tüketimi ve kişinin diş yapısına bağlı olarak hassas diş yüzeyine sahip olmak bulunur. Tüketilen besinlerden dişte kalan artıklar bakteriye neden olur ve asit üretimini arttırarak diş yüzeyinin zayıflamasına neden olmaktadır. Zayıflayan diş yüzeyi sonraki yanlış beslenmelerde diş ağrısı ve çürük diş oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca çocuklarda süt dişleri daha organik madde içerdiğinden hızlı bir şekilde çürüyebilir.

 

Çürük Diş Oluşumu Önlenebilir Mi?

 

Çürük diş oluşumunu engellemek için herhangi bir ilaç bulunmamakla birlikte çürüğü azaltmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Çürük azaltmaya yönelik çalışmalardan bazıları şunlardır:

 

Fissür Örtücü: Dişlerin yapısı itibariyle yüzeyleri girintili çıkıntılıdır. Bu duruma fissür adı verilir. Dişler fırçalanırken bu girintilere ulaşmak zor olduğundan diş temizliği olması gereken gibi yapılamaz. Dişlerin çürümesini önlemek için diş fissür örtücüler kullanılabilir. Fissür örtücü diş koruyucu dolgu, diş ojesi olarak da adlandırılır. Dişlerin bu yüzeylerine uygulanır ve dişler koruma altına alınır. Fissür örtücü işlemi  0-3 yaş aralığında süt azı dişlere, 6 yaş ve üstündeki çocuklarda ise daimi azı dişlere uygulanır. Ayrıca diş ağrısı hissetmeden daimi bir koruyuculuk sağlayan tedaviyle diş çürüğü oluşumunu engelleyebilirsiniz.

 

Diş Fırçalama: Diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmayan çocuklarda çürük dişe daha sık rastlanır. Diş hangi sıklıkla ve nasıl fırçalanır anlatılarak bu alışkanlık çocuklara erken yaşta kazandırılmalıdır.

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırma Önerileri

 

Çocuğunuz dişlerini fırçalamaya başladığında sizler de kendi dişlerinizi onunla birlikte fırçalayabilirsiniz. Çünkü çocuklar aile bireylerini taklit etmeyi severler. Birlikte diş fırçalayarak geçirdiğiniz zamandan da hoşlanacaklardır. Durumu daha eğlenceli hale getirmek sizin elinizde örneğin iki dakikada akan bir kum saati alıp dişlerinizi fırçaladığınız alanda bir yere kum saatini yerleştirebilirsiniz. Her diş fırçalama sırasında kum saatini çevirerek zaman dolduğunda fırçalamayı bırakmasını söyleyerek diş fırçalamayı daha eğlenceli yapabilirsiniz.

 

Dişler ve dişlerde çürük diş oluşumu hakkında hiçbir bilgi sahibi olmayan çocuğunuza dişlerini fırçalamadıklarında diş ağrısı gibi karşılaşabilecekleri durumlar konusunda bilgilendirmelisiniz. Şeker, bisküvi gibi dişe yapışan yiyecekler yedirdikten sonra çocuğunuzun dişlerini fırçalamasını ve ağzında hissettiklerini anlatmasını isteyebilirsiniz.

 

Çocuklar dişlerinde çürük oluşumunu ve diş sızlaması gibi belirtileri anlamayacaktır. Diş ağrısı hissettiklerinde bir sorun olduğunu anlayarak size başvuracaktır. Bu nedenle çürük diş oluşumunun önüne geçmek için çocuğunuzu düzenli olarak diş hekimi kontrolüne götürmeyi ihmal etmeyin.

 

Paylaş

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ