Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Disagrisi.net sitesinde diş ağrısı için tedavi yöntemleri, diş ağrısı için ilaçlar, diş ağrısına iyi gelen bitkilerle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Ağız Kokusu Nedenleri

Fizyolojik ağız kokusu besleme sonrası ve uyandıktan sonra oluşan ağız kokusu olarak nitelendirilir. Herhangi bir hastalık kaynaklı değildir. Patolojik ağız kokusu ise bu oluşumların dışında meydana gelen ağız kokusudur. Hastalık belirtisi olarak karşımıza çıkar. Patolojik kaynaklı ağız kokusunda hastalığın nedenini tespit etmeniz için diş hekiminizden yardım almanız önerilmektedir. Genellikle ağız kuruluğu, akciğerden kaynaklanan enfeksiyonlar, karaciğer yetmezliği, şeker hastalığı, alkol ve tütün ürünleri, diş eti hastalıkları ve çürük dişler patolojik ağız kokusuna neden olan hastalıklardır. Ağız kokusunun nedenleri incelendiğinde ağız kokusunun % 90 oranda ağız kaynaklı sorunlar, % 8 üst solunumdan kaynaklı, % 1 sindirim sistemi ve % 1 oranında metabolik sebeplerden kaynaklandığı tespit edilmiştir.

 

Ağız Neden Kokar?

 

Ağız temizliği, diş sağlığına önem verilmediğinde ağız kokusu oluşacaktır. Dil üzerinde, diş aralarında ve ağzın diğer bölümlerinde yiyecek artıkları kaldığında bakteriler bu yiyecekleri kötü kokulu bileşiklere dönüştürmektedir.

 

Ağız bakımına dikkat edilmemesi de bir başka ağız kokusu nedenidir. Dişteki çürükler, dişeti hastalıkları ağız kokusunu artıran durumlardır. Karaciğerdeki rahatsızlıklar da ağız kokusuna sebebiyet verir.

 

Ağzımız içerisinde salgılanan tükürük, tüketilen besinlerin artıklarını temizlemede etkili ve ağız kokusunu önlemede yardımcı bir bileşendir. Ancak çeşitli sebeplerle tüketilen bazı ilaçların uzun süre kullanılması, tükürük bezleriyle yaşanılan rahatsızlıklar, ağız solunumu yapmak zorunda kalan hastalarda tükürük azalacaktır. Buna bağlı olarak ağız kokusu görülmektedir.

 

Tiplerine Göre Ağız Kokusu Nedenleri

 

0.Tip: Fizyolojik Ağız Kokusu: Sabahları oluşan ve uyandıktan kısa bir süre sonra ortadan kaybolan ağız kokusu olarak nitelendirilir. Tip 0 olarak nitelendirilir ve her insanda bu ağız kokusu oluşur. Uyku anında ağızda tükürük akışı azaldığından kötü koku ağızda hapsedilir ve bakteriler daha etkin hale gelir ve kokuya sebep olur. Tedaviye gerek yoktur. Ayrıca kokulu besinlerin tüketilmesi sonrası oluşan ağız kokusu da fizyolojik nedenlere girer. Besin vücuttan tamamen atılana kadar ağız kokusu geçmeyecektir.

 

1.Tip: Dil Kokusu: Dilin ürettiği aromatik gazlar nedeniyle oluşan ağız kokusudur.  Ağız kokusu, dil temizlendiğiyle koku bastırılabiliyorsa, dil kokusu tedaviye cevap veriyorsa, dil kokusu sınıfına girer. Ağız kokusuna neden olan bileşik salyalardan ve dil derinlerine yerleşen bakterilerden oluşan uçucu kükürtlüdür.

 

2.Tip: Boğaz Sinüs Nedenli Ağız Kokusu: Ağız kokusuna neden olan rahatsızlık sinüslerden, burun mukozasından ve burnun çevre dokularının herhangi birinden meydana geliyor olabilir. Bundan kaynaklanan ağız kokusunun teşhis edilebilmesi için Paranasal sinüs, MR ya da BT gibi kontroller yapılması gerekir.

 

3.Tip: Sindirim Kanalı Sebepli Ağız Kokusu: Sindirim kanalının herhangi bir bölgesinde aromatik gaz kaynağından meydana gelen ağız kokusudur. Bu gazlar sindirim sisteminden ağza ulaştığında koku meydana gelir. Gastriti gibi rahatsızlıklarda mideden yemek borusu ve ağza gaz sızıntısı ulaşır. Ağız kokusuna sebebiyet verir. Bu tür ağız kokusu nedenleri dil sırtından ağza ulaşarak koku meydana getirir. Sindirimde zorlanan kişilerde sindirilemeyen besinler bakteri oluşturmaya başlar ve ortaya çıkan gazlar ağza ulaşarak kokuya sebebiyet verir. Bu tip ağız kokusu ileri yaşlarda görülmeye başlanır. Teşhis için hastalardan dışkı sindirim testi istenebilmektedir.

 

4.Tip: Nefes Kokusu: Bu koku ağız kokusu olarak adlandırılmaz, nefes kokusu olarak bilinir ve akciğerden gelir. İki türde ortaya çıkar. İlki akciğer ya da alt solunum yollarında bir enfeksiyon varsa, enfeksiyondan açığa çıkan gazların nefese karışmasıdır. İkinci yoluysa kimyası değişen bazı kan gazlarının nefese karışmasıyla oluşur. Kokunun sebebi ağızda olmadığından bu tür rahatsızlıklara bağlı olarak oluşan ağız kokuları tedavi ile geçmeyecektir.

 

5.Tip: Psikojenik Ağız Kokusu: Psikolojik etkenlere bağlı olarak, ağzı kokmadığı halde koktuğunu düşünen kişiler bu gruba girer. Hiçbir hastalık belirtisi hatta ağız kokusu yaşamazlar. Ancak ağızlarının koktuğu hissine kapılırlar. Psikiyatrisiler yardımıyla tedavi yoluna gidilmelidir.

 

Paylaş

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ